20 stycznia 2014

Polska klasyka z nowoczesnym twistem, czyli poczciwe kluski śląskie w nowej odsłonie/Polish classic with a modern twist or a new take on the honest Silesian dumplings



Lubię polską kuchnię. I mimo, że lubię także eksperymentować z innymi kulturami kulinarnymi, nowymi składnikami i technikami, zawsze fascynuje mnie nowe kulinarne odkrycie z naszej narodowej kuchni. 
Polska kuchnia pełna jest niespodzianek, tak różnorodna, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. A wystarczy przenieść się do innego regionu, ba!, kilkanaście kilometrów dalej, gdzie czeka nas kompletne zaskoczenie. Potrawa może być nam znana, ale może się różnić składnikami, formą podania itd. 

Oczywiście, każdemu, kto pomyśli o typowej polskiej kuchni, od razu przyjdą na myśl pierogi, bigos, barszcz, ale o ile nasza kuchnia regionalna jest bogatsza. Wystarczy, że opowiadam znajomym z innych regionów o lubelskich specjalnościach, a oni szeroko otwierają oczy, mówiąc, że pierwszy raz w życiu słyszą o takiej potrawie. Te regionalne różnice są szczególnie widoczne w czasie świąt. Ja na przykład nie wyobrażam sobie na Wigilijnym stole innej zupy niż barszcz z uszkami, ale gdzie indziej podawana jest np. zupa grzybowa.

Warto więc zagłębić się w nasze narodowe, kulinarne dziedzictwo, ucząc się specjałów prawdziwie polskiej, pysznej kuchni regionalnej.

Dzisiejszy przepis jest tym, co lubię najbardziej, czyli polską klasyką w nowoczesnym wydaniu. Nie lubię jednak zbyt wiele zmieniać w klasycznych przepisach, dlatego tutaj chodzi jedynie o inną formę podania.







Kluski śląskie z nowoczesnym twistem
(przepis pochodzi ze strony Kwestia Smaku, lekko zmodyfikowany)


Składniki (6 porcji)

1 kg ziemniaków
7-8 łyżek mąki ziemniaczanej
150-200 g gorgonzoli
1 opakowanie serka śniadaniowego o smarowania
ok. 300-350 g gęstej śmietany
 różowy pieprz
4 łyżki orzechów (ja miałam akurat laskowe, ale mogą być włoskie)
150-200 g startego sera, np. Parmezanu

Przygotowanie

Ziemniaki obrać, pokroić w grubszą kostkę i ugotować w osolonej wodzie do miękkości (ok. 20-25 min.). Gdy ziemniaki będą już miękkie, odcedzić i przepuścić przez praskę. Ostudzić.

Ostudzone ziemniaki wyłożyć na stolnicę, dodać mąkę i szybko zagnieść ciasto.

Gotowe ciasto podzielić na cztery części. Z każdej części formować wałek i odkrawać niewielkie kawałki ciasta (ok. 3-4 cm). Z każdego takiego kawałka ciasta formować kulkę, robiąc w środku palcem dziurkę.
W dużym garnku zagotować dużą ilość wody (3-4 l).Gdy woda zacznie wrzeć, posolić i zmniejszyć ogień. Wrzucić pierwszą partię klusek. Kiedy wypłyną na powierzchnię, wyłowić łyżką cedzakową. Kontynuować z resztą ciasta.

Piekarnik rozgrzać do 180oC.

Kluski ułożyć w formie żaroodpornej. 

W małym garnuszku na minimalnym ogniu roztopić gorgonzolę z serkiem, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia i dodać śmietanę. Dokładnie wymieszać i polać kluski. Posypać pieprzem, orzechami i serem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec jedynie do 10 min., tak aby ser się lekko przyrumienił.

Wyjąć z piekarnika i lekko przestudzić.

Można podawać z rukolą z prostym winegretem (oliwa, ocet balsamiczny, sól, pieprz).

Smacznego! 




Kulinarna podróż po Polsce

4 komentarze:

  1. Oj zjadłabym taką Twoją kluseczkę w nowej odsłonie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł! (Chociaż znam osoby, które by chyba zawału dostały gdybym im takie kluski podała:D )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi się bardzo spodobał, ale też znam takich kulinarnych purystów, którzy by kręcili przy tym nosem ;) Warto jednak spróbować, bo smak jest niezastąpiony :)

      Usuń
  3. Fantastyczna wariacja na temat tradycyjnego dania!

    OdpowiedzUsuń